V blízkosti hotelu CYRO se nachází zajímavá místa, které stojí za to navštívit. Vybíráme tyto nejvýznamnější památky:

Zde najdete bližší informace o městě Brně.

 

Hrad Špilberk

Stojí  na vrcholu kopce v brněnské části Brno-střed. Byl založen ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II.  Ve 14. století byl používán jako sídlo moravských markrabat z rodu Lucemburků. Působil i jako strategická pevnost v 15. století za husitských válek.  Po letech procházel několika změnami. Gotický hrad se v průběhu 17. století proměnil v barokní pevnost.

Mezi významné expozice, které se na hradě nachází, patří:

  • Kasematy – ukazuje barokní pevnostní stavitelství a vězeňství josefínské doby.  Po bitvě na Bílé hoře se věznice používala pro uvězňování moravských členů odboje proti Habsburkům. Mezi známé vězně patřil i baron František Trenck.  Josef II.  ze Špilberku  vytvořil vězení pro nejtěžší zločince. Později zde vznikly kobky, ve kterých byli vězni přikováni.  Josefův nástupce Leopold II. pak v roce 1790 zrušil vězení doživotně odsouzených v dolních kasematech. Horní kasematy se jako vězení používaly až do poloviny 19. století.
  • Špilberk – Žalář národů  (vězení rakouské monarchie) – severní a západní křídlo hradu
  • Brno na Špilberku – severní a západní křídlo hradu
  • Od renesance po modernu – výtvarné umění 1570 – 1900
  • O nové Brno – brněnská architektura 1919 – 1939
  • Špilberk od hradu k pevnosti – vývoj hradu, stavební dějiny

 

Katedrála sv. Petra a Pavla (Petrov)

Nachází se na vrcholu Petrov v jihozápadní části městské části Brno-střed.  Patří mezi významnou architektonickou památku na jižní Moravě.   Věže  jsou 84 metrů vysoké.  Interiér má z větší části barokní charakter. Naopak exteriér, který je se dvěma věžemi, je postaven v novogotickém stylu.  Navrhl ho architekt August Kirstein.  Na průčelí hlavního vstupu do katedrály je napsaný latinský citát z Matoušova evangelia.  Katedrálu používá Brněnské biskupství.

 

Vila Tugendhat

Nachází se v městské části Černá Pole na adrese Černopolní 45. Architektonický návrh vytvořil německý architekt Ludwig Mies van der Rohe v roce 1928, který přijel na pozvání manželů Tugendhatových. Vila byla postavena ve velmi krátké době v roce 1930. Vila patří k základním dílům funkcionalismu.

Vila má tři parta, i když z venku působí jako přízemní budova. V horním patře se nachází ložnice manželů Tugendhatových, přímací hala. Prostřední patro má obytnou a reprezentativní část. Spodní patro není přístupné veřejnosti, dříve zde pobývalo služebnictvo. Celá stavba domu včetně vybavení a zahrady stála 5 miliónů korun.

 

Brněnské veletrhy a výstavy